Simptomi menopauze – Kako do bezbolnog klimaksa?
Klimaks je period koji traje od 15 do 20 godina (od oko 45 godine do 60) u kome žensko telo prolazi kroz tranziciju od sposobnosti za reprodukciju do nesposobnosti za istu. Klimaks je posebno označen opadanjem funkcija jajnika. Međutim klimakterične promene se događaju u mnogim drugim telesnim tkivima i sistemima. Menopauza se odnosi na jedan specifičan događaj u ovom procesu – prekid menstruacije. Ovo se u proseku događa za vreme dvogodišnjeg perioda koji pocinje oko 47 godine (normalno je da se menopauza dogadja od 35 do 60).
Simptomi koji čine predmenstrualni sindrom (PMS) takođe traju duže. Krvarenje se može produžiti ili skratiti a količina menstrualne krvi može postati veća ili manja. Navedeni simptomi u svezi s menstrualnim ciklusom nisu karakteristični samo za približavanje menopauze i stoga je za precizan odgovor uvek potrebno isključiti bolesti i stanja koja se mogu pokazati na taj način. To se svakako preporučuje ako ciklus bude kraći od 21 dan, ako krvarenja traju duže od sedam dana ili ako se produže za nekoliko dana više nego što je bilo uobičajeno, te ako se pojavi krvarenje u sredini ciklusa između dva krvarenja.
Neretko su uzrok nepravilnih krvarenja koja mogu rezultirati anemijom dobroćudni tumori maternice, leiomiomi ili miomi. Među ostalim uzrocima nenormalna krvarenja tokom perimenopauze valja spomenuti trudnoću, primenu hormonalnih kontraceptiva, upale genitalnih organa, prekomerno bujanje (hiperplaziju) sluznice materice, polipe sluznice materice, karcinom sluznice materice, poremećaj u radu štitne žlezde i drugo.